ul. 3 Maja 159, 05-800 Pruszków

Cena stali za kg – Ile kosztuje stal na złomie w 2024 roku? Aktualne ceny

Data publikacji: 22 marca 2024

Cena stali za kg – Ile kosztuje stal na złomie w 2024 roku? Aktualne ceny
Cena stali za kg – Ile kosztuje stal na złomie w 2024 roku? Aktualne ceny

Stal to jeden z najpowszechniejszych materiałów budowlanych i konstrukcyjnych. Występuje w niemal każdej branży, zatem stanowi również najpopularniejszy rodzaj surowca wtórnego, którego sprzedaż na skupie złomu może wzbogacić Twój portfel. Pamiętaj, że stal na skupie kupuje się na wagę. Ile więc aktualnie wynosi cena stali za kg lub za tonę materiału na skupie złomu? Tego dowiesz się niżej.

Cena za kilogram (kg) stali w skupie złomu w 2024 roku

Stal cienka – 80 gr/kg, stal gruba – 90 gr/kg, kwasówka – 4 zł/kg (dane na 25.03.2024). Ceny zmieniają się każdego dnia. Sprawdź aktualną stawkę tutaj: skup złomu Pruszków

Od czego zależy cena stali za kg w 2024 roku?

Ceny na rynku stali cały czas się zmieniają. Inne były w 2021 r, inne w 2022 r inne w 2024 r. Cena stali za kg zależy przede wszystkim od rodzaju i klasy stali. Stosuje się bowiem ogólny podział na różne rodzaje stali:

  • Stal, jako złom wsadowy – gotowy do bezpośredniego wykorzystania w piecach hutniczych gdzie przetapia się stal do późniejszej sprzedaży u dystrybutorów stali (grubość od 4 mm i wymiary 1500 mm x 500 mm x 500 mm).
  • Stal, jako złom niewsadowy – wymagający poddania obróbce termicznej lub mechanicznej dla uzyskania odpowiednich wymiarów, postaci i masy.

W kontekście ceny za kilogram lub za tonę stali na złomie powinien Cię zainteresować ten drugi typ, czyli złom niewsadowy. Dopiero tutaj stosuje się podział na złom ciężki i lekki, czyli potocznie złom gruby, arkusze blachy czy pręty zbrojeniowe. 

  • Złom ciężki to stal o grubości min. 6 mm – np. pręty zbrojeniowe, grube rury
  • Złom lekki to stal o grubości max. 4 mm – np. blacha  

Pamiętaj, że oprócz tego na ceny mogę wpływać również kwestię zewnętrzne takie jak aktualne ceny energii elektrycznej i paliw, problemy z zaopatrzeniem lub różne ceny na terenie kraju. 

Aktualne ceny stali – co wpływa na ceny?

Powyższe informacje są ważne z punktu widzenia osoby sprzedającej wyroby stalowe na złomie, ponieważ za grubością stali idzie również jej cena. Niech nie zdziwi Cię to, że stal cienka będzie tańsza na złomie od grubej, ponieważ wymaga ona większych nakładów pracy, by zamienić ją na złom wsadowy do pieców hutniczych.

Ile kosztuje kg stali 2024? – zwykła stal czarna, stal zbrojeniowa

Dokładna wycena za kg stali zawsze będzie się wahać. Zależy to bowiem od wyceny huty, aktualnej sytuacji rynkowej i oferty, którą oferuje skup złomu

W ostatnim kwartale 2022 roku kg stali kosztuje ok. 1 zł, ale ceny mogą się wahać od 70 groszy do 1,3 zł.

Cena stali za kg – Kwasówka vs stal nierdzewna 2024

Warto również wspomnieć o stali kwasoodpornej oraz stali nierdzewnej. To inne typy stali, które również wyceniane są indywidualnie. 

Stal kwasoodporna, czyli tzw. kwasówka w uśrednieniu kosztuje aktualnie w okolicach 4-5 zł/kg. 

Aktualną ceną za kwasówkę poznasz tutaj: Skup złomu

Cena stali za kg 2024

Aktualnie cena 1 kg stali cienkiej to 80 gr/kg, a stali grubej 90 gr/kg (dane na 25.03.2024).

Na pytanie ile kosztuje 1 kg stali, możesz szukać odpowiedzi w internecie. Ale zawsze wycena będzie się różnić. Jeśli chcesz sprzedać stal, to dobrze byś codziennie sprawdzał wyceny różnych skupów złomu.

Aktualną cenę za 1 kg stali cienkiej i grubej znajdziesz tutaj: Skup złomu

cena stali za kg

Ile kosztuje złom?

Jeśli zamierzasz sprzedać stal na lokalnym składzie lub skupie złomu, to warto byś analizował zmiany na rynku surowców wtórnych. Ze względu na trudną sytuację geopolityczną ceny te w tym roku poszybowały w górę. Jednak nie ma co sądzić, że kg stali na skupie stali dzięki temu podrożał.

Ile kosztuje kg złomu? – sprawdź nasz cennik

Dokładną wycenę za kg złomu można określić na bazie prognoz. To one dają sprzedającym orientacyjne informacje na temat tego, kiedy ewentualnie cena za tonę złomu wzrośnie.

Więcej na ten temat dowiesz się z wpisu: Aktualne ceny złomu, gdzie ceny aktualizowane są każdego dnia.

Cena konstrukcyjnej stali nierdzewnej w 2024 roku

Warto wspomnieć, że ceny za stal nierdzewną na skupie złomu są uzależnione również od aktualnych cen za nowy surowiec.

Według dostępnych informacji, ceny stali nierdzewnej w Polsce w 2024 roku różnią się w zależności od typu stali. Przykładowo, cena za tonę stali konstrukcyjnej wynosi zazwyczaj w okolicach 2500-3000 zł, cena za tonę stali nierdzewnej wynosi między 7000-8000 zł, a cena za tonę stali narzędziowej może wynosić od 9000 do nawet 12000 zł. Należy jednak pamiętać, że dokładne ceny mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, dostawca i stan rynku. Zawsze warto sprawdzić aktualne ceny u lokalnych dostawców.

Ile kosztuje kilogram stali w Polsce – Podsumowanie

Po przeczytaniu tego wpisu wiesz już, ile kosztuje kg stali. Warto jednak byś dokładnie sprawdził na, ile wyceniana jest ona dziś, ponieważ ceny mogą zmieniać się z dnia na dzień. Również może ona być niższa niż latem, a potem wrócić do pierwotnego poziomu sprzed obniżki. 

Chcesz sprzedać stal? Zachęcamy do skorzystania z oferty Green Recycling. Aktualne ceny złomu poznasz tutaj: Skup złomu. Jeśli chcesz sprzedać większą ilość stali, pamiętaj, że oferujemy darmową dostawę złomu do naszego skupu z Twojej posesji. 

Porozmawiajmy o współpracy