ul. 3 Maja 159, 05-800 Pruszków

Aktualne ceny złomu: Co ma na nie wpływ? Prognozy na 2022-2023 rok

Aktualne ceny złomu: Co ma na nie wpływ? Prognozy na 2022-2023 rok
Aktualne ceny złomu: Co ma na nie wpływ? Prognozy na 2022-2023 rok

Ceny złomu zmieniają się każdego dnia. Aby za nimi nadążyć, potrzebujesz wiarygodnego źródła informacji o aktualnych cenach złomu i czynnikach, które mają na nie wpływ. Przemysł złomowy jest niezwykle rozgałęziony, a ważną rolę odgrywają w nim małe i średnie przedsiębiorstwa. Od czego więc zależą aktualne ceny złomu i jak plasują się dziś?

Czego się dowiesz:

 • Od czego zależą ceny złomu
 • Co wpływa na ceny złomu
 • Ceny złomu – Prognozy
 • Aktualna cena złomu stalowego
 • Aktualne ceny miedzi na skupie
 • Cena złomu – Aluminium
 • Kiedy cena złomu wzrośnie
 • Cena za kg – Aktualne stawki

Ceny złomu, aktualne ceny złomu, jak plasują się ceny złomu w 2022

Od czego zależą ceny złomu?

Każda dyskusja na temat cen złomu musi być podzielona na segmenty, aby uchwycić niuanse tego dynamicznego rynku. Biorąc pod uwagę jego znaczenie jako surowca dla procesów produkcji wtórnej, złom stalowy jest jednym z głównych materiałów wykorzystywanych w sektorze produkcyjnym. 

Niniejszy artykuł koncentruje się na aktualnych cenach złomu stalowego i innych metali, takich jak miedź, aluminium czy ołów – czyli wszystkich powszechnie występujących w przedmiotach codziennego użytku, takich jak samochody czy urządzenia elektroniczne.

Aktualne ceny złomu

Cena tony złomu aluminium, miedzi lub ołowiu może wahać się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych. 

Z kolei cena tony złomu stalowego może plasować się od 700 zł do nawet 2000 zł. W branży złomiarskiej nie ma stałych. Wszystko zależy bowiem od koniunktury i tego gdzie, kiedy i w jakiej ilości złom będzie sprzedawany.

Aktualne ceny złomu są oparte na podaży i popycie na dany surowiec:

 • Popyt na złom jest zwykle napędzany przez potrzebę tworzenia nowych produktów. 
 • Podaż złomu z kolei wynika z operacji zbierania, rozbiórki i oczyszczania. 

A to jak popyt i podaż będą kształtować się w przyszłości można ocenić, ale pod warunkiem, że wie się, co wpływa na ceny złomu. 

Co wpływa na ceny złomu?

 1. Na popyt surowców z  recyklingu silnie wpływa siła lub słabość światowej gospodarki. Kiedy gospodarka jest silna, ludzie kupują więcej towarów i generują więcej złomu. 
 2. Kiedy gospodarka jest słaba, produkcja spowalnia i mniej złomu jest generowane przez operacje produkcyjne. Wpływa to na podaż i popyt, a w konsekwencji na ceny złomu.
 3. Wyższy popyt na metale z recyklingu może również wynikać z niedoboru materiałów pierwotnych. Jest to bardziej prawdopodobne w przypadku miedzi i aluminium niż stali. Niedobór materiałów pierwotnych może prowadzić do wyższych cen produktów końcowych.
 4. Warunki pogodowe również mogą wpływać na ceny złomu, ponieważ niektóre rodzaje złomu są bardziej podatne na gromadzenie zanieczyszczeń pochodzących z gleby niż inne. 
 5. Najwyraźniejszym jednak czynnikiem kształtującym ceny złomu w 2022 roku jest jednak inflacja, sytuacja geopolityczna i zmiany na rynkach światowych. Dlatego w prognozowaniu warto o nich pamiętać.

Ceny złomu, aktualne ceny złomu, jak plasują się ceny złomu w 2022

Cena złomu stalowego – Prognozy

Ceny złomu stalowego od początku roku do maja wykazywały tendencję wzrostową, co dziś zupełnie się odwróciło. Głównym powodem tego stanu są zawirowania  geopolityczne, co dyktuję ceny surowców.

Choć pod koniec 2021 roku cena złomu stale rosła, to aktualnie widać ogromny spadek wynikający z sytuacji geopolitycznej związanej z konfliktem zbrojnym za wschodnią granicą. 

Aktualna cena złomu stalowego

Aktualna cena złomu stalowego na skupie jest jednak uwarunkowana różnymi czynnikami, nie tylko geopolitycznymi. Dlatego zauważa się trend spadkowy cen złomu stalowego na hucie, co ma również przełożenie na ceny na skupach.

Aktualną cenę złomu stalowego możesz sprawdzić na stronie głównej Green Recycling

Jakie są aktualne ceny miedzi w skupie?

Miedź jest jednym z najczęściej przetwarzanych metali; jest też jednym z najbardziej “płynnych”. Średnia cena złomu miedzi od początku roku do maja wykazywała tendencję wzrostową, napędzaną wzrostem zużycia. Jednakże dziś trend ten zmienił się, a cena wyraźnie spadła. 

Dokładnie obrazuje to wykres cen surowców giełdowych, który można znaleźć tutaj: Aktualne ceny miedzi na giełdzie.

Ma to oczywiście przełożenie na ceny miedzi na skupie, których aktualną wysokość znajdziesz na stronie głównej naszego skupu złomu.

Cena złomu – Aluminium

Metal ten jest wykorzystywany w wielu branżach, w tym w budownictwie i sektorze motoryzacyjnym. Głównym powodem rosnącej ceny złomu aluminiowego z końcem 2021 i początkiem 2022 roku było zmniejszenie podaży spowodowane spadkiem produkcji energii wodnej na północno-zachodnim Pacyfiku. Rosnące ceny gazu ziemnego spowodowały jednak wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, co spowodowało wzrost produkcji energii wodnej. 

Cena złomu aluminium miała tendencję wzrostową do marca 2022 roku. Od tamtej pory cena regularnie spada i aktualnie plasuje się na globalnym poziomie 2 397,00 USD/tonę.

Oczywiście to tylko cena giełdowa, w związku z czym ceny w hutach czy na skupach będą się również od niej różnić. Aktualną cenę za aluminium na skupie znajdziesz tutaj.  

Kiedy nastąpi wzrost cen złomu?

Oczekuje się, że ceny złomu wzrosną gdy sytuacja geopolityczna uspokoi się na tyle, by główne gospodarki światowe mogły bezpiecznie inwestować. 

Innym czynnikiem, który przyśpieszy wzrost cen będzie stan kiedy inflacja nieco wygaśnie. W ten sposób społeczeństwo zacznie więcej inwestować np. w budownictwo, a to przełoży się na wyższy popyt na surowce, a tym samym zmieni aktualne ceny złomu.

Ceny złomu, aktualne ceny złomu, jak plasują się ceny złomu w 2022

Ceny złomu – Cynk

Cynk jest niezwykle ważnym składnikiem stopowym w produkcji stali. Głównym źródłem cynku są minerały, a głównymi producentami cynku na świecie są Australia, Chiny, Kuba, Kanada i Peru. 

Odpady z tym surowcem wykorzystywane są do produkcji tlenku cynku, węglanu cynku oraz do produkcji materiałów galwanizacyjnych. Cynk jest również używany do produkcji baterii, akumulatorów, blachy ocynkowanej i cynku elektrolitycznego. 

Cena złomu cynku różni się znacznie w zależności od regionu i rodzaju. Na przykład ceny za tonę surowca w Europie wyraźnie różnią się od tych w USA.

Aktualną cenę za cynk na skupie znajdziesz na stronie głównej naszego skupu złomu. 

Cena złomu – Mosiądz

Cena mosiądzu zależy od zawartości w nim miedzi, cynku i innych składników. Obecnie typowa mieszanka to 68% miedzi, 28% cynku i 4% innych składników. Cena złomu mosiężnego różni się znacząco w zależności od regionu i rodzaju. Doskonale oddają to różnice w cenie za tonę złomu z mosiądzem w Europie i USA.

W artykule: Skup mosiądzu – Cena za kg. Ile można zarobić na mosiężnych odpadach, dowiesz się, jak plasują się aktualne ceny tego surowca i skąd możesz je pozyskać.

Ceny złomu, aktualne ceny złomu, jak plasują się ceny złomu w 2022

Cena złomu stalowego grubego

Cena złomu grubego od cienkiego zawsze się różni. Wynika to z faktu, iż taki surowiec podlega innym procesom poprodukcyjnym, co przekłada się na to, że jest cenniejszy. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ocenić czy złom to stal gruba, czy cienka, to przeczytaj artykuł: Jak rozróżniać złom, z którego dowiesz się, jak identyfikować określony surowiec.

Aktualną cenę na skupie za złom stalowy gruby znajdziesz na stronie głównej naszego skupu złomu.

Aktualne ceny złomu – Podsumowanie

Podczas gdy każda branża ma swoje wzloty i upadki, branża złomu jest znana z tego, że waha się bardziej niż większość innych. Wynika to z natury tego przemysłu, który jest napędzany przez podaż i popyt często niezależny od samego surowca. Kiedy rynek jest szczególnie gorący, szansa na zarobek ze sprzedaży złomu jest naprawdę duża.

Ceny złomu są zwykle najwyższe, gdy popyt na towary jest wysoki. Należy jednak pamiętać, że istnieją sezonowe wahania cen złomu, podobnie jak w innych branżach. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie cen surowca. 

Porozmawiajmy o współpracy

window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ xfbml : true, version : 'v7.0' }); }; (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk/xfbml.customerchat.js'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));