Recykling kabli – na czym polega?
Recykling to dziedzina, która zajmuje się przetwarzaniem surowców wtórnych w celu ich ponownego wykorzystania. Recyklingowi można poddawać wiele różnych produktów od makulatury po metal i tworzywa sztuczne. Dodatkowo sprzedaż na skupie metali takich jak aluminium czy miedź może być sposobem na zarobek. Jednym z materiałów, z których chętnie pozyskuje się miedź, są kable elektryczne. Na czym więc polega recykling kabli? Jakie kable nadają się do ponownego przetworzenia? Zapraszamy do lektury!
Jakie kable można poddać recyklingowi?
W dzisiejszych czasach najczęściej wykorzystywanym w kablach metalem jest miedź. Posiada ona dobre właściwości przewodzące, które pozwalają na uzyskiwanie mniejszych strat w energii podczas przesyłu.
Przykłady kabli, w których znajduje się miedź i mogą być poddane recyklingowi to:
- kable zasilające
- kable komunikacyjne (np. Ethernet)
- kable antenowe
- kable telekomunikacyjne
- kable samochodowe
- kable elektryczne
- kable przemysłowe
Przed oddaniem kabli do recyklingu, warto jednak upewnić się, że nie zawierają one substancji szkodliwych, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska lub zdrowia ludzi. W takim przypadku należy oddać kable do utylizacji.
Jak wygląda recykling kabli miedzianych?
Odzysk miedzi z kabli i przewodów rozpoczyna się najpierw od dostarczenia produktu do skupu złomu. Dopiero później przechodzi przez kolejne fazy recyklingu odpadów. Proces przetwarzania kabli można podzielić na kilka etapów.
Są to kolejno:
- Sortowanie zebranych odpadów i odrzucenie tych do utylizacji – kable są sortowane ze względu na rodzaj i jakość materiałów, z których są wykonane. W zależności od rodzaju kabla mogą one zawierać inne rodzaje metali, izolacje czy osłony.
- Oddzielenie metalu od izolacji kabli – po odpowiednim posortowaniu kabli, następuje proces usuwania izolacji. W zależności od rodzaju kabla izolacja może być usuwana mechanicznie, chemicznie lub termicznie.
- Rozdrobnienie surowca – po usunięciu izolacji, kable są rozdrabniane na mniejsze kawałki za pomocą specjalistycznych urządzeń. W tej postaci łatwiej jest ją przetopić.
- Przetapianie miedzi – rozdrobnioną mieć przetapia się do postaci, sztabek lub kęsów. W takiej formie odzyskany metal można ponownie wykorzystać.
Maszyna do recyklingu kabli i przewodów
Urządzeniem, wykorzystywanym w odzysku metali jest tzw. maszyna do kabli. Pozwala ona uzyskać odpowiedni granulat miedziany, który następnie można ponownie wykorzystać. Maszyna ta mieli stare kable, przerabiając ten cenny surowiec w postać granulatu o odpowiedniej wielkości. Dzięki temu recykling złomu miedzianego staje się o wiele szybszy i bardziej opłacalny.
Co z miedzią, którą można odzyskiwać z recyklingu
Ponad połowa światowego zapotrzebowania na miedź pochodzi właśnie z recyklingu. Dzięki temu raz wykorzystana miedź może być ponownie użyty w kompletnie inny sposób. Jest to bardzo proekologiczny system, który pozwala zadbać o nasze środowisko naturalne i ograniczyć wydobywanie tego surowca. Jeśli chcesz razem z nami przyczynić się do ratowania planety, oddaj stare przewody do naszego skupu kabli.
Recykling kabli – czy jest opłacalny?
Miedź to jeden z najcenniejszych metali, jaki można sprzedać na złomie. Nic więc dziwnego, że zbieranie odpadów zawierających ten surowiec jest tak popularne. Cena miedzi może dochodzić nawet do 30 zł kg i stale rośnie. Z tego powodu osoby zajmujące się zbieraniem złomu są w stanie na tym nieźle zarobić. Warto więc przemyśleć czy nie zebrać zaśmiecających dom lub podwórku kabli i innych materiałów i nie oddać ich na skup.
Skup i recykling kabli – podsumowanie
Proces recyklingu kabli miedzianych jest czasochłonny, ale wart zachodu. Nasz skup złomu działa w 100% legalnie oraz posiada kompletne zezwolenia na recykling kabli. Kompleksowo zajmujemy się skupowaniem oraz przerabianiem dostarczonego surowca. Zależy nam na tym, aby jak najlepiej usprawnić cały proces, dlatego jeśli masz problem z dostarczeniem kabli do naszej siedziby, oferujemy nieodpłatny transport złomu dla naszych klientów. Posiadasz stertę zużytych kabli, miedzi lub złomu żelaznego i chcesz się go pozbyć? Zapraszamy do kontaktu z naszym skupem złomu.