ul. 3 Maja 159, 05-800 Pruszków

Cynk notowania – Ile kosztuje cynk na giełdzie i skupie złomu w 2024 r.?

Data publikacji: 23 marca 2024

Cynk notowania – Ile kosztuje cynk na giełdzie i skupie złomu w 2024 r.?
Cynk notowania – Ile kosztuje cynk na giełdzie i skupie złomu w 2024 r.?

Ceny metali potrafią zmieniać się w bardzo szybkim tempie. Widać to szczególnie na wykresach giełdowych zarówno w Polsce jak w innych krajach np. USA. Ceny surowców takich jak miedź, aluminium czy cynk warto śledzić szczególnie jeśli planujesz sprzedaż ich znacznej ilości na skupie złomu. Co kształtuje notowania cynku? Jak aktualny kurs wpływa na cenę cynku na złomowisku? 

Cena cynku na skupie złomu w 2024 roku

Aktualnie cynk skupujemy od 5 zł/kg (dane na 25.03.2024). Aktualne stawki sprawdzisz tutaj: skup złomu Pruszków

Czym jest cynk?

Cynk to metal, który jest niezwykle często spotykany w codziennym życiu. To pierwiastek chemiczny o symbolu Zn i liczbie atomowej 30, który występuje bezpośrednio w skorupie ziemskiej. Znany jest już od czasów starożytnych. Odkryto go w Indiach ok. 1500 r. p.n.e.  

Jest to srebrzystobiały metal, który ma wiele zastosowań ze względu na swoje właściwości. Cynk jest stosowany zarówno w przemyśle, jak i w codziennym życiu w formie czystej jak różnych stopów. Największe złoża rud cynku w Polsce można znaleźć na południu kraju.

Gdzie wykorzystuje się ten surowiec?

Jest powszechnie stosowany do galwanizacji, czyli do pokrywania metali ochronną warstwą  w celu zapobiegania korozji np. często spotyka się blachy stalowe ocynkowane.  

Wykorzystuje się go również do produkcji mosiądzu, gdzie łączy się go z miedzią. Oprócz tego znaleźć go można w przemyśle motoryzacyjnym lub do produkcji farb.

Co bezpośrednio wpływa na notowania cynku na giełdzie?

Kursy surowców na giełdzie mogą zmieniać w zależności od wielu różnych czynników. Do najważniejszych zaliczamy przede wszystkim:

  • Aktywność spekulantów, którzy znacząco zwiększają płynność danego rynku.
  • Czynniki popytu i podaży.
  • Sytuacje polityczno-gospodarcze, takie jak wprowadzanie restrykcji eksportowych. 
  • Stany magazynowe.
  • Geopolityka: cła, embarga czy kontrolowanie wydobycia.

Aby być na bieżąco, warto śledzić najnowsze wiadomości i informacje finansowe. Szczególnie jeśli planujesz inwestować w cynk lub sprzedać go na skupie złomu.

cynk notowania

Jak wygląda cena tego metalu na skupie złomu?

Obecnie cena tego materiału jest dość wysoka i zaczyna się już od 5 zł/kg. Jednak sytuacja ta bardzo szybko się zmienia. Jeśli planujesz sprzedaż metali na skupie złomu, warto na bieżąco śledzić ich cenę, aby sprzedać w odpowiednim momencie, kiedy będzie to najkorzystniejsze. 

Cenę cynku można sprawdzić online np. na naszej stronie internetowej – ceny na skupie

Cena giełdowa a cena cynku na skupie

Ceny na skupach również zależą od wielu różnych kwestii, a jedną z nich są kursy i ceny rynkowe. Jeśli cena na giełdzie znacząco spadnie lub urośnie, również będzie można to odnotować w skali regionalnej. Zasada ta tyczy się niemal wszystkiego, zarówno metali jak i towarów czy materiałów.

Notowanie cynku a cena na skupie – Podsumowanie

Największym producentem tego surowca są Chiny i to również od nich zależy jego ogólna cena. Jeśli posiadasz duże ilości cynku i chcesz sprzedać je na skupie. Koniecznie najpierw zweryfikuj jego aktualną cenę. Jeśli interesuje Cię cena w naszej firmie, możesz znaleźć ją na stronie internetowej. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, a jeśli posiadasz większe ilości złomu na sprzedaż, daj nam znać, a sami go od Ciebie odbierzemy.

Porozmawiajmy o współpracy