W Twoim domu lub firmie uzbierało się trochę złomu? Chcesz go sprzedać w skupie, jednak obawiasz się, że transakcja będzie opodatkowana? Przeczytaj wpis: Sprzedaż złomu a podatek i sprawdź, kto i ile będzie musiał zapłacić.
Czego się dowiesz:
- Sprzedaż złomu a podatek – osoba fizyczna
- Czy firma musi zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży złomu
- Sprzedaż złomu a VAT – kto go zapłaci
Czy sprzedając złom do skupu, muszę zapłacić podatek dochodowy?
Sprzedaż złomu przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w świetle prawa nie jest objęta obowiązkiem odprowadzania podatku dochodowego od wynagrodzenia.
Sytuacja ta dotyczy jednak osób, które sprzedają złom okazjonalnie, tj. nie robią tego cyklicznie i na dużą skalę, co nosiłoby znamiona zachowania ciągłości przychodów z tego tytułu.
Najprościej mówiąc:
Chcesz pozbyć się złomu, który zbierał się na Twojej działce od miesięcy i sprzedajesz go jednorazowo – NIC NIE PŁACISZ.
Sprzedaż złomu z firmy a podatek
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, sytuacja się zmienia. Sprzedaż złomu może być bowiem uznana za jedno ze źródeł dochodów.
W takiej sytuacji przedsiębiorca jest zobowiązany odprowadzać podatek dochodowy od sprzedaży złomu.
Na szczęście jeśli wartość transakcji jest niższa niż 1000 zł, to jest ona zwolniona z podatku.
Sprzedaż złomu a VAT
Tutaj wyróżniamy 2 opcje:
- Gdy sprzedający np. Twoja firma i kupujący tj. skup złomu są podatnikami VAT – obowiązek zapłaty podatku spoczywa na sprzedawcy.
- Gdy sprzedający np. Twoja firma nie jest podatnikiem VAT, a skup złomu tak – obowiązek zapłaty spoczywa na właścicielu skupu w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
Podsumowanie
Sprzedaż złomu wydaje się dobrym pomysłem na dodatkowy zysk, o ile transakcja realizowana jest zgodnie z prawem. Na szczęście ten artykuł doskonale objaśnia to kto, kiedy i ile musi zapłacić.
Chcesz sprzedać złom, jako osoba fizyczna lub firma?
Skontaktuj się z nami +48 791 735 888