ul. 3 Maja 159, 05-800 Pruszków

Recykling papieru i tektury – Czym jest i na czym polega?

Data publikacji: 18 marca 2023

Recykling papieru i tektury – Czym jest i na czym polega?
Recykling papieru i tektury – Czym jest i na czym polega?

Dbanie o środowisko to ważna kwestia, do której może przyczynić się każdy z nas. Jednym ze sposobów na zmniejszenie degradacji środowiska jest odzyskiwanie surowców wtórnych. Jednym z takich produktów są odpady papierowe. Produkcja papieru opiera się na wycince drzew, dlatego skupienie się na recyklingu odpadów celulozowych pozwala znacząco zmniejszyć niszczenie lasów na całym świecie. Na czym polega recykling papieru? Gdzie znaleźć skup makulatury? W jaki sposób sortować makulaturę? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Czym jest recykling makulatury?

Recykling papieru tak samo, jak tworzyw sztucznych, metalu czy szkła jest procesem przetwarzania zużytych lub nieużywanych papierów i tektur na nowe produkty papierowe. Makulatura to po prostu zużyte lub niepotrzebne papiery, takie jak gazety, czasopisma, książki, katalogi, papier biurowy, koperty pudełka kartonowe itp. 

Jak powinien przebiegać prawidłowy proces recyklingu?

Proces ten składa się z następujących kroków:

  • Prawidłowy proces recyklingu powinien rozpoczynać się od oddzielenia materiałów nadających się do ponownego przetworzenia od odpadów, które nie nadają się do recyklingu. 
  • Kolejnym krokiem jest dostarczenie ich do miejsca zbiórki odpadów. 
  • Następnie surowce te powinny być odpowiednio posegregowane, a następnie poddane procesowi przeróbki. 
  • W tym procesie surowiec jest rozdrabniany i oczyszczany. 
  • Tak przygotowana makulatura jest prasowana za pomocą maszyn belujących. 

Aby uzyskać surowiec do produkcji pudełek, tektury falistej i niepowlekanej, makulaturę należy poddać procesowi mechanicznego oczyszczania, ale nie jest konieczne odbarwianie i bielenie pulpy. W przypadku produkcji papieru drukarskiego, papieru gazetowego i powlekanej tektury konieczne jest nie tylko oczyszczanie mechaniczne, ale także odbarwianie. 

Prawidłowy proces recyklingu powinien być wykonywany z dbałością o ochronę środowiska i zapobieganie utylizacji surowców. Jest to bardzo ważne w dzisiejszych czasach, gdy zasoby naturalne oraz środowisko naturalne są coraz bardziej zagrożone.

Recykling papieru – jak powinna przebiegać segregacja papieru i co podlega utylizacji?

Przede wszystkim należy zacząć go segregować już w gospodarstwie domowym. Wszystkie kawałki papieru i tektury, takie jak listy, rachunki, druki, książki, czasopisma i inne, powinny trafiać do niebieskiego pojemnika na makulaturę. 

Należy pamiętać, że nie można tam wrzucać brudnego papieru, wilgotnych chusteczek, artykułów higienicznych ani zatłuszczonych ręczników papierowych. Wszelkie zanieczyszczone przedmioty z tektury i papieru nie mogą być poddane recyklingowi. 

Do niebieskiego kosza nie należy wrzucać kartonów po napojach i mleku, tapet, pieluch dziecięcych, plastiku ani innych materiałów budowlanych. Należy unikać wyrzucania brudnych opakowań, ponieważ może to spowodować konieczność likwidacji całości tektury, która już wcześniej została tam wyrzucona, ale została zabrudzona przez złe sortowanie.

recykling papieru

W jaki sposób wykorzystuje się przetworzony papier? 

Przetworzony papier może zostać wykorzystany na wiele sposobów. Jednym z najbardziej popularnych zastosowań jest produkcja papieru toaletowego, który stanowi jedno z największych źródeł utylizacji papieru. Ponadto przetworzony papier może być wykorzystywany do tworzenia opakowań lub materiałów do pakowania, takich jak pudełka, torby lub koperty. 

W przemyśle poligraficznym przetworzony papier jest również wykorzystywany do produkcji papieru ksero czy kartonów do tworzenia opakowań dla produktów spożywczych, a nawet do tworzenia sztucznych kwiatów i dekoracji. Przetworzony papier może również służyć jako surowiec do produkcji produktów higienicznych, takich jak serwetki czy ręczniki papierowe. W ten sposób, recykling papieru przyczynia się do ochrony środowiska, ograniczenia zużycia surowców naturalnych i redukcji ilości odpadów.

Jaki sens ma recykling makulatury w kontekście ochrony środowiska?

Segregacja śmieci i recykling makulatury ma wiele korzyści dla środowiska, ponieważ zmniejsza ilość odpadów, które trafiają na składowiska oraz pomaga w ochronie lasów, których drewno jest surowcem potrzebnym do produkcji papieru. 

Dodatkowo proces recyklingu makulatury wymaga mniejszej ilości energii i wody niż produkcja papieru z surowca drzewnego, co przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia zużycia wody.

Recykling papieru i tektury – Podsumowanie

W tym artykule przybliżyliśmy Ci to, jak przebiega recykling włókien celulozowych. Jest to bardzo ważny proces, dzięki któremu można znacząco zmniejszyć degradację oraz zanieczyszczenie środowiska. Jeśli szukasz miejsca zbiórki odpadów celulozowych, zapraszamy do naszego skupu makulatury w Pruszkowie. Nasza działalność skupia się na gromadzeniu makulatury, ponieważ naszym celem jest troska o planetę. Dzięki temu, że przekazujecie nam zużyte surowce wtórne, my możemy odzyskać z nich celulozę i dać jej nowe życie.

 

Porozmawiajmy o współpracy