ul. 3 Maja 159, 05-800 Pruszków

Elektrośmieci – Czym są i gdzie oddać elektrośmieci bezpłatnie?

Data publikacji: 20 lipca 2023

Elektrośmieci – Czym są i gdzie oddać elektrośmieci bezpłatnie?
Elektrośmieci – Czym są i gdzie oddać elektrośmieci bezpłatnie?

Stary zepsuty komputer, niesprawna pralka, a nawet zwyczajny toster. Wszystko to najzwyklejsze elektrośmieci. Nie wiesz, gdzie można je wyrzucić i czy grożą za to kary? Dowiedz się co z nimi zrobić, gdy przestaną Ci służyć i na jaki skup złomu można je oddać.

Czego się dowiesz:

 • Co zaliczamy do tej grupy
 • Gdzie oddać elektrośmieci
 • Czym są drobne elektrośmieci
 • Bezpłatny odbiór elektrośmieci – kto go oferuje

Elektrośmieci a środowisko – wyrzucać czy poddawać recyklingowi?

Czy nie można po prostu wyrzucić zużytych urządzeń elektronicznych? Niestety nie i to z kilku powodów. Pierwszy jest taki, że w przypadku odpadów elektrycznych każdy z nich zawiera liczne szkodliwe substancje, takie jak rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu, które po przedostaniu się do środowiska powodują zanieczyszczenie.

Choć może wydawać się, że drobne elektrośmieci takie jak potłuczony kineskop telewizora czy rozbita świetlówka nie może zaszkodzić planecie, to w praktyce jest wręcz przeciwnie. Nawet drobne elektrośmieci, a dokładniej substancje, które się z nich wydobywają, mogą przeniknąć do gleb, wód gruntowych i powietrza stanowiąc zagrożenie dla fauny, flory i człowieka.

Dlatego niezależnie czy chodzi o drobne elektrośmieci, czy duże gabaryty takie jak pralki, czy lodówki obowiązkiem moralnym człowieka jest w odpowiedni sposób je zutylizować. Warto podkreślić, że za nieprawidłowy proces utylizacji tzn. wyrzucenie elektrośmieci do śmietnika grozi kara finansowa.

Jakie kary grożą na wyrzucanie elektrośmieci?

Ze względu na wysokie ryzyko dla zdrowia człowieka oraz środowiska, nie jest dozwolone wyrzucanie elektrośmieci do zwykłego kosza. W celu regulacji sposobu pozbywania się elektroodpadów obowiązuje ustawa dotycząca zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która została wprowadzona w 2015 roku. Zgodnie z przepisami zawartymi w tej ustawie, osoby naruszające zakaz umieszczania zużytego sprzętu wraz z innymi odpadami, podlegają karze grzywny. Jeśli ktoś zostanie przyłapany na wyrzucaniu elektrośmieci, może zostać ukarany grzywną o maksymalnej wysokości do 5000 zł, zgodnie z przepisami ustawy. Ponadto, jeżeli taka osoba dokona demontażu takiego sprzętu poza zakładem przetwarzania, grozi jej kara w wysokości od 2000 zł do 100 000 zł.

Punkty zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego

A czy sam nie mogę ich zdemontować i zutylizować? Niestety nie. Demontaż elektrośmieci to zadanie dla fachowców, ponieważ proces ten może być wykonany wyłącznie w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania, które mają stosowne zezwolenia.

Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny – Co do niego zaliczamy?

Choć wydaje się, że elektrośmieci to przede wszystkim zepsute AGD w tym pralki, lodówki i sprzęt RTV, czyli telewizory i komputery, to mało kto wie, że grupa jest o wiele bardziej rozbudowana.

Elektroodpady – co zaliczamy do elektrośmieci?

 • Sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury – lodówki, zamrażarki, klimatyzatory, grzejniki elektryczne
 • Ekrany – wszelkie urządzenia mające ekran o powierzchni większej niż 100 cm2
 • Lampy- świetlówki, LEDy
 • Sprzęt wielkogabarytowy – telewizory, kino domowe, wzmacniacze, systemy audio, automaty, zmywarki, piekarniki
 • Sprzęt małogabarytowy – odtwarzacze dźwięku, zabawki elektroniczne, wyroby medyczne, kamery, zegary elektryczne, żelazka, czujniki
 • Sprzęt telekomunikacyjny i informatyczny – smartfony, kalkulatory, drukarki

Oczywiście ww. to tylko przykłady, a do grupy elektrośmieci zalicza się wszelkie urządzenia, które wykorzystują zasilanie elektryczne do swego działania.

gdzie oddać elektrośmieci

Sprawdź czym są drobne elektrośmieci

Drobne odpady elektroniczne to szeroka grupa urządzeń, a nawet części urządzeń, które powinny być w odpowiedni sposób zutylizowane.

Drobne odpady to między innymi:

 • Zużyte świetlówki
 • Części urządzeń elektrycznych np. płyty główne komputerów, kineskopy telewizorów
 • Części wymienne zużytych urządzeń elektrycznych np. metalowe filtry, żarówki
 • Obrane kable miedziane
 • Bęben zepsutej pralki
 • Miedziane cewki z silników urządzeń AGD
 • Metalowe części lodówki i piekarnika
 • Baterie

Prowadzisz firmę i nie wiesz jakie odpady firmowe możesz zutylizować?

Przeczytaj wpis: Co podlega recyklingowi i dowiedz się jakie odpady możesz zamienić na dodatkowy przychód.

Gdzie oddać elektrośmieci? 

Zużyty sprzęt elektryczny AGD i RTV wydaje się mieć jedno przeznaczenie – śmietnik. Jednak nie tak prędko, ponieważ za wyrzucenie elektrośmieci do miejsc do tego nieprzeznaczonych grozi surowa kara.

Dlatego najlepiej jest oddać do firmy, która utylizuje produkty tego typu. Na mapie polski i w obrębie miast można znaleźć wiele punktów zbierania odpadów. Mogę to być punkty samodzielne, specjalne pojemniki lub sklepy z nowym sprzętem, które jednocześnie prowadzą zbiórkę. 

I choć co jakiś czas w miastach organizowane są zbiórki elektrośmieci, to nie zawsze jest to idealne rozwiązanie.

A to dlatego, że z niektórych urządzeń można uzyskać trochę złomu, który zamienimy na zarobek. W tym celu najlepiej znaleźć firmę, która jest dedykowana do odbioru zużytego sprzętu.

Oczywiście warto mieć na uwadzę, że drobne urządzenia AGD mają w sobie mało metali nadających się do recyklingu. Jednak jeśli do oddania są ciężkie sprzęty, to najlepiej sprawdzi się firma oferująca usługi odbioru zużytego sprzętu np. skup złomu, który nie tylko przyjmuje drobne odpady, ale również zrealizuje ich odbiór i profesjonalnie je zrecyklinguje.

elektrośmieci

Kto przyjmuje drobne odpady i oferuje odbiór dużych elektrośmieci?

Możliwości jest wiele. Niekiedy organizowane są specjalne zbiórki, w których dzieci zbierają elektrośmieci. Inną opcją są sezonowe punkty zbierania elektrośmieci, których akcja promowana jest w mediach i za pomocą prasy.

Warto więc w przypadku uzbierania kilku kilogramów takich odpadów poszukać adres punktu w swoim mieście i oddać go z myślą o wypełnieniu moralnego obowiązku ochrony planety. Często są to centra handlowe, teren parkingu, a nawet istnieje taka możliwość w urzędzie dzielnicy miasta.

A co gdy masz kilkadziesiąt lub kilkaset kilogramów elektrośmieci? Wtedy warto poszukać firmy, która oferuje odbiór i utylizację. A jedną z nich jest skup złomu Green Recycling.

Bezpłatny odbiór elektrośmieci w Green Recycling

Recykling zużytego sprzętu elektronicznego jest kluczowy dla zachowania pewnych norm ochrony planety. Dlatego jego przekazanie do specjalnych punktów zbierania elektrośmieci to nasz wspólny obowiązek.

Jeśli jednak z biegiem czasu w Twoim domu uzbierało się dużo odpadów elektrycznych i nie masz jak ich przetransportować, to możesz skorzystać z darmowego odbioru bezpośrednio z domu.

Zadzwoń i zamów taką usługę +48 791 735 888. Więcej informacji możesz znaleźć na stronie: Skup złomu Green Recycling.

Podsumowanie

Utylizacja i recykling odpadów elektrycznych i elektronicznych to aktualnie ważny temat. Każdy, kto dba o planetę, powinien o tym pamiętać. Teraz już wiesz, co z nimi zrobić więc przyłóż “własną cegiełkę” do ochrony matki Ziemi.

Porozmawiajmy o współpracy